Türkiye ile Tacikistan arasında askeri mali iş birliği anlaşması

Güler, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfınca bu sene on altıncısı düzenlenen Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF-2023 için bulunduğu TÜYAP’ta ikili görüşmeler gerçekleştiriyor.

Türkiye ile Tacikistan arasında askeri mali iş birliği anlaşması ve nakdi yardım uygulama protokolü imzalandı. Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Tacikistan Savunma Bakanı Orgeneral Şerali Mirzo ile düzenlenen imza törenine katıldı.

Bu anlaşma ile Türkiye ve Tacikistan arasındaki savunma iş birliği güçlenecek, aynı zamanda Türkiye’nin uluslararası savunma sanayii fuarı olan IDEF-2023’te rekor düzeyde katılım gerçekleşerek ülkenin savunma sanayiine olan ilginin arttığı gösterilmiş oldu.

Bakan Güler, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfınca düzenlenen Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF-2023 için İstanbul’daydı. Fuarda yerli ve yabancı savunma sanayi firmalarının stantlarını gezen Bakan Güler, yoğun ilginin olduğunu ve rekor düzeyde katılım sağlandığını belirtti.

Aynı zamanda, Güler, Yunanistan’daki orman yangınlarına yönelik Türkiye’nin gösterdiği destek hakkında da açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanının talimatıyla iki uçağın hemen gönderildiğini ve yangın söndürme çalışmalarına büyük katkı sağladığını ifade etti. Ancak yangın sırasında iki Yunan pilotun hayatını kaybettiğini üzüntüyle belirtti. Bu durum üzerine Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkilerin normal şekilde devam ettiğini vurguladı ve Yunanistan Savunma Bakanı ile başsağlığı dileğinde bulundu.