Saha İstanbul ve EDGE Group, ‘Savunma Sanayii Buluşması’nda Stratejik İş Birliği Anlaşması İmzaladı

Saha İstanbul, Birleşik Arap Emirlikleri merkezli, silah sistemleri tasarım ve üretiminde dünyanın önde gelen ileri teknoloji ve savunma gruplarından biri olan Edge Group ile yerli ve milli savunma sanayimiz için oldukça önemli bir anlaşmaya imza attı.

Saha İstanbul ve EDGE Group, ‘Savunma Sanayii Buluşması’nda Stratejik İş Birliği Anlaşması İmzaladı

Türkiye Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla yola çıkan ve Avrupa’nın en büyük sanayi kümelenmesi olan SAHA İstanbul firmalarını uluslararası B2B etkinliğinde bir araya getirmeye devam ediyor. Savunma Sanayimizin ihracatını artırmak ve SAHA İstanbul üye firmalarının ihracat çabalarını desteklemek amacıyla; SAHA İstanbul ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) önde gelen savunma ve havacılık şirketleri grubu olan EDGE ile iş birliği içinde düzenlenen “SAHA – EDGE SAVUNMA SANAYİ BULUŞMASI (SAHA & EDGE DEFENCE INDUSTRY SUMMIT 2023)” etkinliği, Ankara Kongre Merkezi’nde (ATO Conressium) gerçekleştirildi.

  • EDGE’in yeni kuruluşu MALATH, SAHA İstanbul üye firmaları ile iş birliği imkanlarını kolaylaştırmak için kuruldu.
  • SAHA İstanbul, Türkiye ve BAE arasında savunma sanayiinde iş birliği imkanlarını geliştirmek üzere EDGE için özel bir etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük sanayi kümelenmesi SAHA İstanbul tarafından düzenlenen ‘SAHA – EDGE Savunma Sanayii Buluşması‘ dünyanın önde gelen ileri teknoloji ve savunma gruplarından biri olan EDGE özelinde organize edildi. ATO Kongre Merkezi’nde düzenlenen etkinlik sırasında SAHA İstanbul ve EDGE, stratejik iş birliği anlaşması imzalayarak BAE ve Türkiye arasında daha derin bir savunma iş birliğinin önünü açtı. Zirve ayrıca EDGE ve Türk şirketleri arasında 200’den fazla B2B toplantısına da ev sahipliği yaptı.

EDGE ayrıca BAE’de MALATH adında özel şirket ve bir ofis açtığını duyurmak için bu etkinliği seçti; bu yeni ofis, EDGE ve SAHA firmaları arasında yeni iş birlikleri, ihracat ve yatırım fırsatları için bir aracı görevi görecek, BAE-Türkiye savunma sanayi iş birliğinde yeni bir sayfa açacak ve yakın coğrafyada yeni iş fırsatları yaratacak.

Stratejik iş birliği anlaşmasının imzalanması, her iki tarafın da iş birliği fırsatlarını belirlemesi için bir çerçeve oluşturarak EDGE’in Türkiye’deki gelişmiş savunma ve havacılık sanayi ekosisteminden ve güçlü tedarik zincirlerinden yararlanmasını sağlayacak. Anlaşma, EDGE Group Genel Müdürü ve CEO’su Mansour Al Mulla ile SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın İlhami Keleş tarafından imzalandı ve EDGE Group Yönetim Kurulu Başkanı Faisal Al Bannai ile SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar’ın şahitliğinde gerçekleşti. EDGE ayrıca savunma sektöründe faaliyet gösteren 23 Türk şirketiyle de iş birliği anlaşması imzaladı.

EDGE Yönetim Kurulu Başkanı Faisal Al Bannai şunları söyledi: “Bugün, SAHA İstanbul ve üye firmaları ile Türkiye’nin güçlü savunma ve havacılık sanayi ekosisteminden ve tedarik zincirinden yararlanmamızı sağlayan stratejik bir ittifakın yolu açıyoruz. Bu iş birliği sadece inovasyonun önünü açmakla kalmayacak, aynı zamanda ülkelerimiz arasındaki savunma bağlarını güçlendirerek sektörlerimiz için sürdürülebilir bir geleceği teşvik edecektir.”

SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar ise şunları söyledi “Türkiye, son 20 yılda savunma sanayiinde dışa bağımlılığını azaltarak ihracatta rekor seviyelere ulaştı. SAHA İstanbul bu hedefin gerçekleşmesinde önemli bir rol oynadı. Ülkemiz, insansız hava araçlarından elektronik harp teknolojilerine kadar geniş bir yelpazede dünya standartlarında ürünler ve yetenekler geliştirdi. “SAHA – EDGE Savunma Sanayi Buluşması” etkinliği, SAHA ve EDGE firmalarının iş birliğini ötesinde, iki ülke arasında savunma sanayiinde yeni bir yapılanmanın temellerini atmaktadır. Bu vizyonla kurulan EDGE MALATH firmasının, yeni iş birlikleri, ihracat çabaları ve yatırımlar için kapılar açmasını umuyoruz. Amacımız, bölgeye gerçekleştirdiğimiz ihracatın hızla büyümesi ve yeni üretim-yatırım fırsatlarının doğmasını sağlamaktır.”

EDGE Genel Müdürü Mansour Al Mulla ise şunları ekledi: “Savunma Sanayii Buluşması ve ardından EDGE ile SAHA arasında imzalanan stratejik iş birliği anlaşması, kabiliyetlerimizi güçlendirme ve savunma sektöründe büyümeyi teşvik etme konusundaki ortak kararlılığımızı vurgulamaktadır. MALATH’ın faaliyete geçmesi ticaret, ortak geliştirme, ileri üretim ve Ar-Ge yatırımları alanındaki çabalarımızı daha da güçlendirecektir.”