Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na Bilal Topçu atandı

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) Genel Müdürlüğü’ne Bilal Topçu atanmıştır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mütevelli heyeti başkanlığını yaptığı bu vakıfta, Topçu, Genel Müdür olarak görev yapacak ve bu görevi Genel Müdür Vekili Sadık Piyade’den devralmıştır.

TSKGV Genel Müdürlüğü’ndeki atanma törenine, TSKGV Yönetim Kurulu Başkanı olan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün de katılmıştır.

1981 yılında Üsküdar’da doğan Bilal Topçu, Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunu olarak başladığı eğitim hayatını, Sakarya Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nde tamamlamıştır.

Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra ABD’ye giderek çeşitli şirketlerde yöneticilik yapmış ve daha sonra Türkiye’ye dönerek kamu sektöründe önemli görevler üstlenmiştir. Bilal Topçu, 2018 yılından bu yana Teknopark İstanbul’un Genel Müdürlüğü görevini sürdürmektedir.

 

Özgeçmişi

Üniversite eğitiminin ardından ABD’ye giderek çeşitli şirketlerde yöneticilik yapan ve ardından Türkiye’ye dönüp kamuda önemli görevler üstlenen Bilal Topçu, 2018 yılından bu yana Teknopark İstanbul’un Genel Müdürlüğünü sürdürüyordu.

Teknopark İstanbul Genel Müdürlüğü döneminde, savunma sanayii şirketleri Aselsan, Roketsan, TUSAŞ ve STM başta olmak üzere 500’ün üzerinde AR-GE firmasının etkin şekilde faaliyet göstermesinde büyük rol oynayan Topçu, söz konusu dönemde, Oruç Reis Araştırma Gemisi, Milgem (Milli Gemi), Denizaltı Kaşif Robotu, TCG Anadolu Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi, Delta-V Hibrit Roket Motoru ve Altay Ana Muharebe Tankı Güç Grubu gibi projelerin hayata geçirilmesine öncülük etti.

Göreve başladığı 2018’de Teknopark İstanbul’da 4 bin olan AR-GE mühendisi sayısı 9 binin üzerine çıkarken, 3 bin çok özel milli proje AR-GE takımı tarafından tamamlandı.

Teknopark İstanbul, üniversiteler ve AR-GE mühendisleri ile işbirliği içinde, sayıları 500’ü geçen AR-GE firmasıyla projeleri hayata geçirdi.